header
Finał Akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Drukuj
wtorek, 24 maja 2011 15:32

Finał Akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"

13 maja na wrocławskim rynku podczas uroczystego koncertu odbył się finał akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Na specjalne zaproszenie redaktor Grażyny Orłowskiej – Sondej przyjechali reprezentanci naszej Gminy na czele z Wójtem Waldemarem Kwaśnym, uczniami ze szkoły w Miłkowicach oraz reprezentantkami Kół Gospodyń Wiejskich z naszej Gminy.

Przed koncertem Wojewoda Dolnośląski wręczył w Ratuszu specjalne dyplomy wspierające akcję. Podziękowanie otrzymał również nasz Wójt.

Uroczystość rozpoczęła się od pochodu dookoła Rynku pocztów sztandarowych różnych dolnośląskich szkół. Z pocztem sztandarowym pojechali także uczniowie Gimnazjum z Miłkowic. Uczniom towarzyszyła Orkiestra Policyjna, która grała patriotyczne utwory. Koncert poprowadzili Anna Gordiejewska z Polskiego Radia – sekcja Lwowska oraz Stanisław Szelc. Na scenie zaprezentowały się rózne zespoły z bogatym repertuarem, między innymi Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu M. Curie – Skłodowskiej z Lublina, „Podolski Kwiat” z Koziatynia, „Białe Skrzydła” z Białorusi, „Wileńszczyzna” z Litwy.

Koła Gospodyń Wiejskich z Ulesia, Goślinowa, Grzymalina i Jakuszowa na wrocławskim rynku prezentowały przysmaki kuchni kresowej.

Na stołach zagościły pierogi z różnorakim farszem, gołąbki kresowe, krokiety, wyroby swojskie (pasztet, kiełbasa, salceson) wg receptury przywiezionej z kresów, kiszkę ziemniaczaną, kulebiaki, rejbak, bułki, ciasta i ciasteczka. Kuchnia kresowa jest typową kuchnią włościańską, jej potrawy nie należą do szczególnie wykwintnych, są raczej oszczędne, ale z całą pewnością nie odnosi się to do ich smaku. Świadczyć o tym mogą długie kolejki ustawiające się do stołów zastawianych potrawami.

Był to niezapomniany wyjazd dla uczestników, który długo będą wspominać, tym bardziej, że zaszczycił tak szczytną akcję.Poprawiony: środa, 25 maja 2011 10:16
 

Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że odwiedzana strona korzysta z plików cookies. W związku z powyższym użytkownik strony może domyślnie ustawić w przeglądarce poziom, czy, ile i jakie chce cookies. Brak takich ustawień będzie świadomym aktem woli i akcetpacji plików cookies. By przeczytać więcej o plikach cookies oraz o tym jak je usunąć, zobacz naszą politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies używane przez ten serwis

EU Cookie Directive Module Information